ogrenmevegelisim

2020’de Öğrenme ve Gelişmede “Kıymetlilerimissss”

2020 yılının ilk ayını geride bıraktık. Yeni dönemde konuşacaklarımız; eksiden kalan izler ve geleceğe uzanan kollar neler olacak?

Dijitalleşen dünya ve artan rekabet koşullarının yansımasını, kurumların eğitim süreçlerinde de somutlaştırıyoruz aslında. Şirket değerlerine uyum sağlayabilecek yeni yeteneklere dokunmaya çalışırken, hali hazırdaki ekipleri de değişen dünyanın dans adımlarına uygun yetkinliklerle donatmaya çalışıyoruz.

Peki yeni dönem de araştırmalarla listelenmiş yetkinliklere ve kurumlarla görüşmelerimiz sonucunda ortaya çıkan süreç ve ihtiyaçlara bir bakalım.

Yükselen Yıldız: Doyumsuz İş Birlikleri Oluşturmak

“Her şeyi ben hallederim” demek yerine, “Birlikte daha güçlüyüz” dediğimiz bir dönemdeyiz. Artık şirketler bünyelerinde hemen her şeyi bulundurmak yerine, alanlarında uzmanlaşarak; farklı iş birlikleri süreçlerini birlikte götürecekleri firmalar ile partnerlik yapmaya başladılar. Bir İngiliz atasözü; eller çoğalınca, işler hafifler, der.

Deneyimsel Öğrenme

Kolb, öğrenmeyi “deneyimin bilgiye dönüştüğü” süreç olarak tanımlar. Değişim Ustaları olarak biz de; deneyimin, insanı değiştiren en önemli unsur olduğu kanaatindeyiz. Bilginin kalıcı ve uygulanabilir olması için deneyimlerimiz üzerine düşünmemiz, analiz etmemiz gereklidir ki yeni çıkarımlara ulaşabilelim.

Bireyin Gelişim Karnesi

Devam eden katalog eğitimleri olsa da, artık tüm şirketin değil bireylerin yetkinlikleri üzerine düşünmeye başladık. Son dönemde yaptığımız kurum görüşmelerinde gördük ki, artık bireysel gelişim karnelerimiz var 😊

Udemy, platforma kayıtlı 40 milyon kullanıcının aldıkları eğitim ve öğrenim programlarından yola çıkarak 2020 yılı için odaklanılacak becerileri sıralamış. Geçen sene zaman ve stres yönetimi gibi konular ilk sıralarda yer alırken, bu sene listeye bile girememiş.

İlk 10 beceri ise aşağıdaki şekilde belirlenmiş;

  1. Büyüme odaklı zihniyet
  2. Yaratıcılık
  3. Odak
  4. İnovasyon
  5. İletişim
  6. Hikaye anlatıcılığı
  7. Kültürel farkındalık
  8. Kritik düşünme
  9. Liderlik
  10. Duygusal zeka

Yorumlar Kapatıldı