BİREYSEL ÇÖZÜMLER

Etkinlik Takvimi

“Bir insanın asıl kimliği insanlıktır.” diyebilecek kadar gerçekçi, “kafamın içindeki dünya ile dışındaki arasında bir fark göremiyorum…” diyebilecek kadar düşle gerçeği iç içe yaşayan post-modern bir yazarın post-modern bir romanıdır. İhsan Oktay Anar için Türkiye’nin Tolkien’i diyenler haksız sayılmazlar. Anar için okuyucusunu “bir yolculuğa çıkarıyor” demek neredeyse anlamsızdır, Anar bizi yolculuğa çıkarmakla kalmaz, bizi yolculuğun kendisi haline getirir.   Düş, gerçekle karışır, düş düşle yarışır, gerçek düşe düş gerçeğe dönüşür.  Anar’ın felsefeci kimliği romanın her satırında kendini hissettirir. Ama ne felsefe. İnsanı kendinden alan, yolun da, yolcunun da, yolculuğun da aslında bir ve aynı olduğunu, gerçeğin düş, düşün gerçek olduğunu yüzümüze tokat gibi çarpan olağanüstü bir felsefedir.İçinde yaşadığımız dünyaya bambaşka açılardan bakmaya davet ediyoruz sizi.

Hikayeler bağlayıcıdır – Anlatılır, insanlar dinler, ne denildiğini anlar ve hatırlarlar. Buna rağmen sadece az sayıda insan iş hayatında hikayenin doğal gücünden sistemli olarak yararlanıyor.

Hep birlikte hikayenin, etkileme, bağ kurma ve ilham vermesi için gerekli üç kilit alanını öğreniyoruz:
  • Hikaye anlatımı
  • Hikayeyi dinlemek
  • Hikayeyi tetiklemek

Ertelemek, birçoğumuzun yaşadığı bir süreç ve eğer kendimizi fazlasıyla kaptırırsak, bu potansiyelimizi açığa çıkarmamıza ve başarıya ulaşmamıza engel olabilir. Kişinin yapması gereken işi, zamanı, enerjisi ve imkanı olmasına rağmen, bir ya da birkaç kez ertelemesi, işi yapmaktan kaçınması olarak tanımlanan erteleme hastalığı, kişinin günlük hayatına olumsuz etki eder. Ertelemek kısa vadede bir problem haline gelmese de uzun vadede artık bir alışkanlık ve davranış haline gelebilir. Bu davranış döngüsüne girdiğimizde, rasyonel düşünceyi bırakır, zamanımızı boşa harcar ve en sonunda pişmanlık yaşarız. Bu eğitimizde erteme kişiliğimizi saptayarak, buna yönelik hangi stratejileri geliştirebiliriz bunları öğreneceğiz. Eğer sen de, hayata tüm enerjini yansıtmak, hayallerini hedefin haline getirmek için gerekli adımları atabilmek istiyorsan bu eğitimi kaçırma!

Büyük Doğu klasiği olan Mevlana'nın ünlü Mesnevi'sinde yer alan küçük bir öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde Büyük Doğu klasiği olan Mevlana'nın ünlü Mesnevi'sinde yer alan küçük bir öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğindeçocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için "klasik" bir yapıt haline geldi.   Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir "nasihatname".  + Yazgına nasıl egemen olacaksın? + Mutluluğunu nasıl kuracaksın?   gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor. Nasihatnamenin içerisindeki soruları kendi hayatınız için cevaplamaya hazır olun.

Yola çıkmadan başaramazsınız, başarmadan kendinizi gerçekleyemez, kendinizi gerçeklemeden yaşamış sayılmazsınız. Her birimizin yaşamı yolculuk metaforu ile modellenebilir ve kişisel başarıya götüren yol, evrensel ve kadim bir şablonla ortaya çıkarılabilir. İnsan yaklaşık 300 bin yıldır aynı  döngüsel yolculuğu sonsuz kez deneyimlerek her döngünün sonunda edindiği tecrübe ve yeteneklerle kendini yeniden inşa ederek ilerlemesine devam etmektedir.  Temel ihtiyaçlarını karşılamış ancak yaşamdaki gerçek amacını belirlemeye,  olmak istediği insanla şimdiki hali arasındaki farkı en doğru şekilde kapatmaya ve kendini gerçeklemek için başarmaya odaklanan kişilerin, amaçlarına ulaşmak için gereken yöntem ve zihin yapılarını sağlayabilmektir.

Sizden Gelen Yorumlar

"0 0 208.871 207.989">